poniedziałek, 1 lipca 2013

Warzywa na patelnię


Dziś może troszeczkę inaczej o jedzeniu. A mianowicie zastanowimy się nad tym, czy warzywa z patelni rzeczywiście warto jeść? 

Na pewno to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych ziemniaków. I szybsza! Przyrządzenie gotowych warzyw z patelni zajmuje ok. 10 minut. Ich smak zależy od naszych preferencji - sami możemy je przyprawić wg własnego uznania. Ja osobiście polecam oregano (uwielbiam! sypię prawie do każdej potrawy ;]), bazylię, pieprz czarny, paprykę ostrą i przyprawę do ziemniaków (tak, naprawdę dobrze komponuje się z warzywami!). 

Ale przejdźmy do zdrowia... a więc po pierwsze, takie warzywa nam nie zaszkodzą. Chyba, że ktoś nie toleruje marchewki, o czym coraz częściej słyszę. Ale z tym też nie ma problemu- rodzajów warzyw na patelnię jest na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Na tym niestety ich zalety się kończą. Z powodu tego, że są mrożone, a potem smażone czy gotowane, tracą większość wartościowych składników odżywczych i witamin. Dzięki temu nie dostarczają nam praktycznie żadnej energii, a tylko zapychamy nimi żołądek, a później szybko jesteśmy znów głodni. 

Tak krótko podsumowując, warzywa na patelnię możemy uznać za szybki obiad studencki, ale jak tylko znajdziemy więcej czasu to warto pomyśleć o świeżych warzywach, a mrożone zostawić na czarną godzinę. ;)

xoxo, Dominika

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.